Demiwash.pl

Czyszczenie kostki brukowej

Brud, mech, chwasty, zielone przebarwienia? A może biały osad lub rozlany olej? Niezależnie od rodzaju zabrudzenia Twojej kostki znamy sposób na poprawienie jej kondycji.

 

Kostka brukowa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów, jakie wykorzystuje się podczas aranżacji terenu wokół domu, firmy czy w ogrodzie, której oprócz ról użytkowych jednym z głównych dziś funkcji są korzyści wizualne, a o które należy w odpowiedni sposób dbać.

Kostka brukowa
Demiwash.pl – kostka brukowa przed i po zabiegach pielęgnacyjncyh

W procesie produkcji kostki brukowej wykorzystuje się beton, który jest mieszanką, cementu, wody, drobno i gruboziarnistych kruszyw oraz dodatków chemicznych i mineralnych. Materiał ten cechuje przede wszystkim trwałość i mrozoodporność. Należy jednak pamiętać, że na kostkę brukową w dużym stopniu oddziałuje wilgoć i skrajne temperatury, które mogą prowadzić do powstawania odbarwień. W dodatku nawierzchnia jest zazwyczaj intensywnie użytkowana, co wiąże się z powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń.


Zobacz ofertę: Mycie kostki brukowej Olsztyn


Jednym z najpowszechniejszych problemów właścicieli powierzchni betonowych, jest osadzanie się naturalnego nalotu – mchu, porostów i grzybów. Zacienione miejsca, nierówno ułożona kostka z wgłębieniami i wilgoć to idealne miejsce na wzrost niepożądanych zielonych gości. Jednak są sposoby na poradzenie sobie z nimi. Do najskuteczniejszych i najczęściej rekomendowanych należy użycie myjki ciśnieniowej oraz odpowiednich chemicznych środków myjących. Jeśli chwastów jest naprawdę dużo lub wrastają one w szczeliny pomiędzy elementami nawierzchni, warto potraktować je specjalnymi preparatami chwastobójczymi. Metody mechaniczne nie przyniosą tu pożądanych rezultatów, gdyż nie spełnią najważniejszej funkcji, jaką jest dotarcie do korzeni i ich zniszczenie. Jest to o tyle ważne, gdyż system korzeniowy roślin przechowuje duże ilości wody, która w sprzyjających warunkach może powodować mikropęknięcia w strukturze betonu, osłabiając go.

Zazwyczaj najbardziej uciążliwym rodzajem zabrudzeń kostki brukowej, a jednocześnie najczęściej spotykanym są zabrudzenia powstałe w wyniku działalności człowieka. O ile naniesiony brud, kurz czy błoto nie sprawi większej trudności z ich usunięciem profesjonalną myjką ciśnieniową, o tyle tłuste plamy np. oleju silnikowego należy traktować w sposób szczególny. Ciemne plamy z czasem stracą na intensywności, jednak nie znikną samoistnie. Należy je usuwać nie tylko z powierzchni, ale również z głębszych warstw kostki brukowej (porów betonu). W takich przypadkach trzeba działać miejscowo, dokładnie usuwając zanieczyszczenia przy pomocy odplamiaczy olejowych. Należy jednak uważać, aby nie spowodowały one zmian kolorystycznych i strukturalnych nawierzchni.

 

Zobacz także: Dlaczego warto impregnować kostkę brukową

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *